Oliwia trzeci raz na czeskim turnieju

Oliwia trzeci raz na czeskim turnieju

24.09.2017r. Oliwia(2009), podopieczna trenera Włodzimierza Pikulskiego, zawodniczka MKT Stalowa Wola zagrała turniej OC BREDA & WEINSTEIN TOUR MASTERS w Czechach.

W niedzielę już o 8 rano rozpoczęła się weryfikacja. Turniej wystartował punktualnie o  9.00 i okazał się międzynarodowym. Przyjechali zawodnicy z Czech, ze Słowacji, Słowenii i z Polski. Łącznie 29 zawodników: dziewcząt i chłopców w roczniku 2008 i młodsi.

Turniej odbywał się w kat. zielonej, czyli na całym polu i zieloną piłką. Dla Oliwii to wyzwanie, ponieważ w Polsce to kat. dla 10-cio latków, ale bardzo chętnie ponownie chciała się zmierzyć z dziećmi, z którymi rywalizowała w sierpniu. Oliwia posiadając czeską licencję mogła wziąć udział w III turnieju-masters, ponieważ już raz wzięła udział w rozgrywkach. Utworzono 7 grup, trzy i czteroosobowych, z których do dalszej gry o wyższą stawkę wychodziło po dwóch zawodników. Rozlosowano grupy, Oliwia znalazła się w grupie D – trzyosobowej z dwoma starszymi chłopcami. Mecze rozpoczynały się od stanu 2:2 w gemach i toczyły się do zdobycia 6 gemów, w przypadku 6:6 rozgrywany był super tie-break.

Na pierwszy mecz Oliwia czekała półtorej godziny, a był on szczególnie ważny, ponieważ miała zagrać z S. Strilką, który był wiceliderem rankingu wśród chłopców, a ostatnio Oliwia przegrała z nim cztery gemy po zaciętej walce. Tym razem Oliwia zakończyła mecz wynikiem 6:2, nie dając szansy nawet na jednego gema przeciwnikowi.  Zdumienie rodziców i trenera było ogromne widząc determinację i waleczność Oliwii. Po zakończonym meczu Oliwia jak sama mówiła była w szoku, że tego dokonała, a rodzice przeciwnika dopingowali i wspierali syna do końca.

Drugi mecz w grupie był niewiadomą, ponieważ zawodnik Kochoutek nie był znany Oliwii. Mecz był ważny, gdyż decydował o tym, kto wyjdzie z pierwszego miejsca w grupie, a znany już był wynik pomiędzy Strilka a Kochoutkiem, na korzyść pierwszego. Oliwia musiała wygrać, chcąc wyjść z pierwszego miejsca do dalszego podziału. I stało się, wygrała cztery gemy kończąc wynikiem 6:2. To był wspaniały początek. Oliwia była już rozstawiona jako zwyciężczyni swojej grupy.

W drabince 1/16 Oliwia pokonała kolejnego Czecha o nazwisku F. Tichy 6:3. W ćwierćfinale po zaciętym pojedynku Oliwia przegrała ze Słowakiem Petrasko  4/6. Atmosfera meczu była wysoka, zwroty akcji, prowadzenie Oliwii, interwencja sędziego, emocje kibiców, wszystko to wybiło z rytmu Oliwię. Pozostała jej walka o 5-8 miejsce.

W pierwszym meczu spotkała się z zawodniczką T. Mainusową, która grała mocno i odgrywała regularnie kątowo na końcowa linię. Oliwia jednak opanowała ten styl gry przeciwniczki i również wygrała cztery gemy pod rząd, kończąc mecz 6:2. Okazało się, że  ostatni mecz ma do rozegrania z liderem wcześniejszych turniejów Czechem A. Migdalem (2008), który również został wyeliminowany w ćwierćfinale. Ze względy na warunki atmosferyczne, zapadający zmierzch (a gry toczyły się na 5 kortach zewnętrznych) organizator zadecydował, że ten mecz odbędzie się tylko jako super tie-breakiem . Oliwia przegrywała 1:4, ale doszła na 3:4 i zaczęła się gra punkt za punkt. Oliwia miała dwie piłki meczowe i dopiero przy trzeciej okazji , przy wyniku 11/10 zakończyła mecz zwycięstwem 12/10. To dało jej V miejsce wśród 29 zawodników i ostatecznie III nagradzane miejsce wśród 15 dziewcząt.

To był bajeczny, stojący na bardzo wysokim poziomie sportowym turniej. Czeska perfekcyjna organizacja turniejów i wysoki poziom gry zawodników to doskonałe przetarcie na początek zagranicznych wyjazdów młodziutkiej utalentowanej zawodniczki MKT Stalowa Wola.  W Czechach tenis to sport narodowy, wciąż przyciągający ogromną rzeszę dzieci. Tylko się cieszyć, że to tuż obok nas.

Kilka miesięcy temu życzliwe osoby, napotkane na kortach w Polsce, powiedziały rodzicom Oliwii „ Ona jest na takim poziomie, że spokojnie może jechać do Czech i rywalizować z zawodnikami”

Teraz wiemy, że to nie było na wyrost.

Inne wybrane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *